Start   ⁄   Jaś Doświadczalski

Jaś Doświadczalski

Jaś Doświadczalski - logo

Jaś Doświadczalski zaprasza Was do wykonania dodatkowych zadań z przyrody. Poprawnie przeprowadzone, opisane i zilustrowane doświadczenia nagradzane są dodatkową oceną z przedmiotu. Aby łatwiej było Wam wykonać pracę proponuję zapoznać się z przykładowo opisanym zadaniem. Do pobrania jest również karta pracy (DOC lub PDF), na której możecie umieszczać opis doświadczenia lub potraktować ją jako wzór.

Styczeń 2018

Przeprowadż doświadczenie według podanej instrukcji: 5-6 kostek lodu utłucz na dość drobne kawałki. Potłuczony lód włóż do słoiczka, wsyp 3-4 łyżki soli kuchennej, szybko wstaw termometr i odczytuj temperaturę co minutę. Wyniki zapisuj w tabelce. Uwaga, termometr nie może dotykać ścianek i dna słoika, tylko lodu lub wody. Do doświadczenia nie nadaje się termometr do pomiaru temperatury ludzkiego ciała, można wykorzystać termometr zaokienny na plastikowej, czy drewnianej podkładce.

czas (min.) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
temp.(°C)

Postaw problem badawczy, hipotezę i wyciagnij wniosek. Zastanów się, jaki skutek ma to zjawisko zimą na naszych ulicach gdy leży śnieg i jak może wpływać na opuszki łapek wyprowadzanych na spacer naszych psów.

Luty 2018

Zastanów się, w jaki sposób możesz sprawdzić co się dzieje z wodą gdy poddamy ją zamrożeniu. Wskazówka - użyj 20 ml jednorazowej strzykawki, którą możesz zakupić w aptece. Postaw problem badawczy, hipotezę, przeprowadź doświadczenie i wyciągnij wnioski. Zastanów się, jakie są konsekwencje tego zjawiska w przyrodzie i w naszym życiu.

Powodzenia.

Uwaga!
Ponieważ niektóre przeglądarki mogą mieć problem z wyświetleniem zawartości plików PDF, dobrze jest pobrać pliki na komputer i otworzyć w przeglądarce Adobe Acrobat. Pliki można pobrać klikając prawym klawiszem myszki na linku i wybierając polecenie "Zapisz element docelowy jako...".