Start   ⁄   Jaś Doświadczalski

Jaś Doświadczalski

Jaś Doświadczalski - logo

Jaś Doświadczalski zaprasza Was do wykonania dodatkowych zadań z przyrody. Poprawnie przeprowadzone, opisane i zilustrowane doświadczenia nagradzane są dodatkową oceną z przedmiotu. Aby łatwiej było Wam wykonać pracę proponuję zapoznać się z przykładowo opisanym zadaniem. Do pobrania jest również karta pracy (DOC lub PDF), na której możecie umieszczać opis doświadczenia lub potraktować ją jako wzór.

Kwiecień 2018

Czary mary z jajem na twardo i butelką od mleka

Przygotuj: jajko ugotowane na twardo i obrane ze skorupki, pustą szklaną butelkę lub inne naczynie z szerszą szyjką [węższą jednak od grubości jajka], najlepiej taką w jakiej kiedyś sprzedawano mleko.

Wykonanie: jajko stawiasz na podstawce do jajek na miękko, wbijasz w nie świeczkę urodzinową, zapalasz ją. Butelkę nakładasz na jajko tak aby świeczka znalazła się wewnątrz, a jajko zamknęło szyjkę butelki.

Obserwuj co się stanie i dlaczego tak się stało?

Sformułuj problem badawczy, hipotezę, opisz przebieg doświadczenia i wyjaśnij zaistniałe zjawisko. Spróbuj znaleźć sposób na odwrócenie tego zjawiska, aby jajko w całości znalazło się na zewnątrz [bez rozcinania jajka i bez stłuczenia butelki].

Powodzenia.

Uwaga!
Ponieważ niektóre przeglądarki mogą mieć problem z wyświetleniem zawartości plików PDF, dobrze jest pobrać pliki na komputer i otworzyć w przeglądarce Adobe Acrobat. Pliki można pobrać klikając prawym klawiszem myszki na linku i wybierając polecenie "Zapisz element docelowy jako...".