Miesiąc kwiecień rozpoczęliśmy kolejnymi autorskimi spotkaniami.

12.04.2021 uczniowie klasy 8a mieli okazję porozmawiać online z panem Michałem Rusinkiem, znanym literatem, tłumaczem oraz wieloletnim, osobistym sekretarzem naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. Spotkanie przebiegało wokół pytań o życiu i twórczości pisarki więc na spotkaniu nie zabrakło ciekawych anegdot.

16.04.2021 odbyło się spotkanie ze znaną ilustratorką p. Marianną Oklejak. Uczestniczyły w nim klasy 2c i 3 b. Rozmowa toczyła się wokół cudów i wianków w literaturze polskiej dla najmłodszych czyli o obyczajach naszej ojczyzny od morza po góry. Na spotkaniu graficzka zdradziła nam swój sekret na sukces, który tkwi w odkryciu talentów i ciężkiej pracy włożonej w ich rozwijanie. Pani Marianna podzieliła się z dziećmi własnym warsztatem pracy, pokazała wiele pięknych książkowych ilustracji, które wykonała do znanych książek dla dzieci, jak choćby do popularnej serii o Basi, której autorem jest Zofia Stanecka. Uczniowie dowiedzieli się też, jak praktycznie wygląda wykonanie takiego rysunku i czy jest to łatwe, a może trudne zadanie.

21.04.2021 klasy III połączyły się online z przesympatyczną i znaną pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel aby porozmawiać o tym jak to się dzieje, że książka rozkwita jak kwiat. Wspólnie z artystką dzieci zastanawiały się, jakiego klucza należy do tego zadania użyć. Po długiej dyskusji doszły do wniosku, że sam pomysł nie wystarczy, potrzeba jeszcze wyobraźni i natchnienia, które jest magią dziejącą się w trakcie pisania. Tych elementów nie może zabraknąć, jeśli pisarz chce napisać ciekawą książkę i przyciągnąć uwagę czytelnika. Pani Roksana chętnie odpowiadała na wszystkie pytania, między innymi skąd wzięła pomysł na Florkę. Z Pamiętnika ryjówki czy Królewnę.

23.04.2021 gościła online w naszej szkole p. Melania Kapelusz. Z klasami 4 i 5 miło dyskutowała na temat słowiańskich bogów w literaturze. Uczniowie dzięki tej lekcji zgłębili wiedzę o historii pogańskich bogów, poznali dobrego boga Perusa zamieszkującego niebiosa oraz mściwego Welesa władcy podziemi oraz dowiedzieli się, czy bogowie greccy mają innych konkurentów poza swoją ojczyzną.

26.04.2021 przyjaciółka wróżek i zwierząt Melania Kapelusz spotkała się z nami jeszcze raz. Tym razem klasa 1a rozmawiała z pisarką o krakowskich psach i kleparskich kotach, które są źródłem żywych legend o znanych miastach Polski. Książka jest dostępna w naszej bibliotece, zachęcam do jej wypożyczenia i przeczytania.

17.05.2021 klasy 5 i 6 rozmawiały online ze scenarzystą i pisarzem dziecięcym p. Cezarym Harasimowiczem. Opowiadaniem o drzewku Mirabelce artysta wzbudził zainteresowanie naszej młodzieży, która z zaciekawieniem wysłuchała autentycznej historii pewnego drzewa, które rosło na dawnej ulicy Nalewki w Warszawie, a obecnie Andersa i było świadkiem życia lokalnej społeczności. Drzewko przetrwało II wojnę światową oraz czasy powojenne, a potem zostało niestety ścięte w czasie budowy apartamentowca. Na szczęście dzięki dobrym duchom zostało na nowo ocalone w pestkach zabranych aż do Waszyngtonu przez jednego z mieszkańców warszawskich Nalewek.
Pisarz podzielił się jeszcze jedną wzruszającą jak Mirabelka opowieścią zatytułowaną Uśmiech. Powieścią, która mówi o tym, że uśmiech tracimy z wielu powodów i jak dużo wysiłku nieraz trzeba aby ten uśmiech na nowo odzyskać. Co jest możliwe na przykładzie bohaterki tej książki. Spotkanie zakończyliśmy rundą pytań do artysty, który tworzy z przekonania, że utwór ma wzruszać czytelnika i skłaniać do refleksji. Dlatego historie spod jego pióra mają bardzo często prawdziwe źródło.

19.05.2021 odbyło się spotkanie z pisarką dziecięca Barbarą Gawryluk. Uczestniczyły w nim klasy 0b, 1a i 1c. Pisarka opowiedziała naszym podopiecznym o prawdziwej historii krakowskiego psa o imieniu Dżok, któremu miasto Kraków postawiło pomnik. Nasi najmłodsi czytelnicy poznali również inne bohaterskie psy: Balticka, który przepłynął morze, Badyla pomagającego policji czy Rollka przewodnika ludzi niewidomych. To była prawdziwa psia lekcja o psach na medal.